Hátfájás okai, tünete, kezelése

Minden fájdalom egy tünet, aminek első sorban a kiváltó okát érdemes feltárni a fájdalmak megszüntetése érdekében. Így van ez a hátfájással is, amit az emberek többsége, avagy igen magas százaléka tapasztal az élete során. Az, hogy olykor már fiatal korban, a harmincas évek közepe felé ezt tapasztaljuk, annak az egyik oka a testmozgás hiánya, a modern korból fakadó ülő életmód.

A mozgásszervi problémák között a hátfájás 80%-ban van jelen a pácienseknél, kiváltó oka sokrétű lehet, egyúttal a fájdalmak kezelésében az elsődleges lépés a kiváltó ok feltárása. Az alapos diagnózis a hátfájás kezelése szempontjából különösen fontos! Bár gyógyszerek és gyógyhatású készítmények sora áll rendelkezésünkre, a test mozgatórendszerének elemei egymásra hatással vannak – így ebben kell keresni a fájás eredetét, majd ennek megfelelően a hosszú távon is hatásos és biztonságos mozgásterápiával érdemes kezelni.

hátfájdalom
A manuálterápia, gyógytorna, fizikoterápia, masszázsterápia hatékony kezelést biztosíthat, amennyiben időben segítségért folyamodunk és nem valamilyen súlyos betegség áll a hátfájdalom hátterében.

Attól függően, hogy akut vagy krónikus eredetűek a panaszok, és a hát, illetve gerinc mely területén tapasztalható hátfájdalom – porcok, gerincvelő és annak idegei, izmok, szalagok vagy ínak, csontok, lemezek – ezek komplex rendszere és annak kezelése is változó lehet.

  • Akut hátfájás: Általában egy rossz mozdulat, baleset vagy sérülés váltja ki.
  • Krónikus hátfájás: Rendszeres tevékenységből fakadhat, például helytelen testtartás, de a szervezet gyengülése is kiváltó ok lehet.

A hátfájdalom típusai:

  • Háti gerinc eredetű
  • Nyaki gerinc eredetű
  • Ágyéki gerinc eredetű

Húzódás és strukturális problémák is vezethetnek oda, hogy állandó hátfájásra panaszkodunk. Egy hirtelen mozdulattal meghúzódhat a hát, ami lehet izomhúzódás, szalaghúzódás vagy éppen izomgörcs következménye. Amennyiben strukturális problémáról van szó, a porckorongsérv vagy gerincsérv, csontritkulás, a csigolya lyuk beszűkülése, valamint a csigolyák közötti ízület betegsége, avagy arthritis, illetve isiász – ülőidegzsába, vagy például gerincferdülés is okozhat hátfájást.

Hogyan szüntethető meg a fájdalom, mit tehetünk a hátfájás ellen?

A fájdalom eredetének feltárása, továbbá annak kezelése az, ami megoldást jelenthet a mindennapos kellemetlenségekre. A gyulladás megszüntetésével egyúttal a fájdalom is enyhül, megszűnik, ugyanakkor gondoskodni kell arról is, hogy regenerálódhasson az érintett terület. Ezen túl a kialakulás okát figyelembe véve, nagyobb odafigyelésre lesz szükség a jövőben is, elkerülve a hátfájás újbóli megjelenését.

A helyes tartással nagyban hozzájárulhatunk, hogy a különféle hátfájdalmaknak búcsút inthessünk. A különböző hátkímélő módszerek, valamint a gyógytorna szintén alkalmas a megelőzésre, kezelésre.

A hátfájás fajtái kapcsán az emberek leggyakrabban a következő panaszokkal szoktak szakemberhez fordulni:

Fekvéskor jelentkező fájdalom, lapocka környékén megjelenő hátfájdalom, jobb oldali, középen érezhető vagy bal oldali hátfájás, egy pontban jelentkező fájdalom, mellkasba sugárzó hátfájdalom, gyomor és hátfájás, illetve égő hátfájás.

A hátfájás általános okai között már beszéltünk róla, hogy az idősödéssel kéz a kézben jár, illetve lehetséges, hogy nem betegség okozza, hanem sokkal inkább életmódbeli hatások. A rossz tartás, az ülőmunka, az ízületi kopás, idősödés, az izomegyensúly hiánya, de még a stressz is szerepet vállalhat abban, hogy efféle panaszokkal kell együtt élni.

Milyen területeken jelentkezhet a hátfájás?

– Ha fekvéskor tapasztalunk hátfájást, az intő jele lehet a komoly gerincproblémák kialakulásának. Amikor ez a fajta fájdalom éjszaka jelentkezik, akkor még pihenni sem tud az ember, így jóformán csak még rosszabbul érzi magát, hiába reménykedik benne, hogy az este javíthat az állapotán alvással. Ha nem a matrac a hibás, vagyis a helyes alvó testhelyzet sem segít az ügyön, akkor más megoldást érdemes keresni.

Milyen oka lehet annak, ha fekvés közben érezzük a hátfájást? Előfordulhat, hogy sérülések, gerincproblémák vagy egyéb betegségek, mint például a gerincferdülés, Bechterew kór, ízületi gyulladás vagy akár a vesekő, porckorong sérv többek között, amely ilyen jellegű panasz kiváltásáért felelős. Minden esetben a kezelési terv része hátfájás esetén, hogy kiderítjük mi okozhatja a problémát. Bizonyos esetekben gyulladáscsökkentő szedése szükséges, mellyel kezelhető a fájdalom, de mindenképpen orvoshoz érdemes fordulni, ha gyakran fáj és bizonyos időn belül nem enyhülnek a panaszok. Manuálterápiával lehetőség van rá, hogy az enyhébb, de egyben tartós fájdalomra hatékony kezelést találhassunk.

Ha a hát fájdalma a lapocka környékén érezhető, akkor általában egyfajta sajgást, érzékenységet, tompa fájdalmat tapasztalnak az emberek, esetenként égő fájdalommal. Mivel látatlanban itt sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy kell-e aggódni vagy sem, komoly problémáról van szó vagy nem, mindig fel kell tárni a lehetséges kiváltó okot! Ez lehet: az izmok vagy ínhüvely sérülése, mely fakadhat a helytelen testtartásból, ülőmunkából, illetve történhet sportolás közben is. Létezik olyan is, hogy a lapockába kisugárzó fájdalmak jelennek meg, ami a gerinc vagy a rotátorköpeny (a vállízület mozgásában résztvevő izomrendszer) sérülése miatt is előfordulhat.

– A hátfájás középen is jelentkezhet, jellemzően a hát felső vagy középső részén. Amikor a bordakosár területén becsípődik egy ideg, megsérül vagy valami irritálja, olyankor nem csupán a hátban érezhetjük a fájdalmat, hanem akár a karokban, a lábakban, sőt a mellkasban és a hasban egyaránt fájdalom ütheti fel a fejét. A hát középső fájdalmát a bordakosár következő területei okozhatják: izmok és szalagok, az itt található 12 csigolya, valamint a porckorongok.

– A jobb oldalon lent érezhető hátfájásnál számos belső szervre gyanakodhatunk. Érdekes módon a páciensek gyakorta panaszkodnak a medence és a hasfal környéki fájdalomra szintúgy. Egyáltalán nem mindegy, hogy valamilyen fertőzés, gyulladás vagy netán egy belső szervi irritáció okozza ezt a típusú fájdalmat, tehát annak kiderítése mindenképp elsőrangú, hogy pontosan mi okozza a problémát!

Terhesség alatt sok esetben fordulnak elő hátfájásos panaszok, amelyek a más állapot velejárói, azonban ilyenkor sem szabad figyelmen kívül hagyni az eredetet! Ezzel együtt a nőgyógyászati bajok is benne lehetnek a pakliban és főként mivel a medencéről van szó, a nőgyógyászati vizsgálatot érdemes előbbre venni.

– A vakbélgyulladás szintén előidézheti ezt  fajta hátfájdalmat, és ugyan igaz, hogy a hányás, a láz, valamint jellemzően a has jobboldali fájdalma érezhető, csak és kizárólag hasi ultrahangos vizsgálattal lehet kizárni ezt a betegséget!

– A gyulladásos bélbetegségek közül a fekélyes vastagbélgyulladás is kiválthat jobb oldali hátfájást, vele együtt pedig egyéb emésztőszervi tünetek is felbukkanhatnak. Szintén szükségessé válhat egy ultrahang elvégzése, valamint egy belgyógyász bevonása a vizsgálatokba.

Veseprobléma, a szerv fertőzése esetén lázas állapot léphet fel. A fertőzés gyulladást okozhat, melynek kivizsgálásához a hasi ultrahangot alkalmazzák.

– A mellkasba sugárzó hátfájásnál többnyire a hát nem megfelelő tartása, a vele kapcsolatos hirtelen és rendellenes mozdulatokra gyanakodhatunk. A húzódások és rándulások oka is ebben keresendő, hiszen a hát olykor olyasféle pózokba kerül, amelyek alapvetően nem előnyösek számára.

– A hátfájás tüdőgyulladás okán jelenhet még meg, ami egy súlyos állapot, melynek kezelése azonnali beavatkozást igényel! A hátfájás COVID kapcsán is felmerülő probléma, amire nagyon oda kell figyelni, ugyanis sokan kerülnek kritikus állapotba a két betegség együttes fennállása miatt.

Ha lehet ilyet mondani, akkor a hátfájás egy pontban mindközül a leginkább kedvező kilátásokkal bír a fájdalomra és a következményekre tekintettel. S bár általánosságban ütődéssel, sérüléssel és idegbecsípődéssel hozzák összefüggésbe, az elviselhetetlen fájdalom nem hagyható figyelmen kívül és gyógymasszőr, manuálterapeuta bevonására van szükség a kezeléséhez.

Az úszás nagyon egészséges, akár javasolja az orvos, akár az orvosi javaslat nem terjed ki erre, a merev izom okozta nehéz mozgásra a legtöbb esetben jótékony hatással van az úszás, akár mint egyfajta kezelés. Ezért is érdemes valamilyen mozgásformát keresni, amelyek közül az úszással szinte teljes mértékben enyhe fizikai megerőltetés mellett javíthatunk állapotunkon. Az élet egyes esetekben azonban úgy hozza, hogy műtét fog kelleni, de a leggyakoribb esetekben pár nap alatt vagyis inkább néhány hét alatt nagy megerőltetés nélkül, otthon is vissza lehet szorítani a fájdalmakat, pontosabban azok kiváltó okát. Több szakember szerint úgy tehetünk a legtöbbet hátunk egészségéért, ha a megelőzésre fókuszálunk, illetve amennyiben már tapasztaljuk a különféle tüneteket, a gyors megoldás reményében mielőbb szakemberhez fordulunk!

A hátfájás okai között a következő tényeket tartjuk számon továbbá:

A kevés mozgás szintén előidézhet hátfájásos állapotot, ami egyre csak súlyosabbá válhat, ha nem fordítunk rá elég figyelmet. A mozgáshiány következtében a gerinc közüli izmok elgyengülnek, a test helyes tartása ellehetetlenül. A különböző terápiás módszerekkel, gyógytornával megerősíthetjük az adott területet, így a fájdalomnak is búcsút lehet inteni.

Sokan nem tudják, de a stressz is a kiváltó okok között szerepelhet, avagy a hátfájás lelki okok miatt is kialakulhat. Az viszont köztudott, hogy a folyamatos stresszes állapot számos betegség kialakulásának forrása, egészségi állapotunk romlását idézheti elő. Ez esetben már nem a mozgásszervi kezelések lesznek hatásosak, hanem az önsegítés, pszichológus, sőt a rendszeres testmozgás is szerepet vállal a javulásban.

Az ülőmunka és rossz tartás könnyedén összepárosítható, ezek mind hajlamosító tényezők a hátfájásra. Azonban van módja annak, hogy ezt korrigáljuk, hiszen odafigyeléssel, tudatossággal hosszú távra megszüntethetőek a panaszok! Érdemes tehát ezzel összefüggésben gyógytornászhoz fordulni, aki segít elsajátítani a helyes testtartást, illetve javaslatokat tehet arra nézve, hogy milyen testmozgás fajtákkal lehet enyhíteni a hátfájást.

Picture of MendMedical

MendMedical

Egészségközpont

Galéria

Kövess a Facebookon

Iratkozz fel hírlevelünkre